Quantcast
Channel: Odborná společnost Konopí je lék, z.s., právní zástupce Cannabis is The Cure,z.s. konopijelek.cz
Viewing all 89 articles
Browse latest View live

Autoportréty galerie Ateliér ALF

$
0
0


Malířka Olga Vyleťalová, herečky Květa Fialová a Gabriela Vránová, novinářka Kamila Moučková, sochařka Lenka Klodová, zpěvačka Monika Načeva.
Malíř Jiří Votruba a Jaroslav Vacl, hudebníci David Koller a Justin Lavash, fotografové Jindřich Štreit, Robert Vano, Jan Saudek, Garik Avanesjan a další, designéři Michal Pěchouček, Petr Motyčka, Pavel Beneš a Aleš Najbrt a další.

President of the European Commission

$
0
0


José Manuel Barroso
President of the European Commission
1049 Brussels, Belgium

General Secretariat of the Council of the European Union
Rue de la Loi 175, B-1048 Brussels, Belgium 



Dear Mr. Barroso,
Dear Members of the European Parliament,

I congratulate you, Mr. Barroso, and wish you lots of success in leading the European Commission in the forthcoming years.
I am writing from one of the last countries, which to date has not yet ratified the Lisbon Treaty, however, I believe that the Czech Republic will soon change its attitude and no longer be the shame of Europe, as it has already been while holding the European presidency.
For plenty of people from the former communist block of eastern Europe, the European Union stands as symbol of lawfulness and truthfulness.

In light of the above, I am asking for your support in the following matter:
Between 2006 and 2008, the European Union was key support for the foundation of the first Czech barrier-free school for adults, Ateliér ALF in Prague (www.atelieralf.eu), which understands itself as a truly European school. I have the honour of being the director of Ateliér ALF.

We are teaching adults, including people with special social or medical needs, in applying new technologies and visual communication and thereby support their social and work integration. Ateliér ALF is as well a therapeutical and community centre and we cooperate with many Czech artists. The 2009 Conference of European Ministers of Labour and Social Affairs in Prague has selected us as a best practice example of European projects for our innovativeness and our excellent financial, educational and social welfare records.
Unfortunately, enormous corruption and disrespect for the law (namely the disrespect for the obligation to sustainably uphold financing of EU sponsored projects, which amounted to 40.000 EUR alone for opening, renovating and equipping Ateliér ALF) is the reason why Ateliér ALF is near to closure. Czech authorities owe us more than 80.000 EUR and yet refuse payment. As we are a non-profit organisation, we are now at the limits of being able to sustain our barrier-free school. For one and a half years, we are trying to mitigate the indifferent attitude of state authorities and yet we only hear promises.
This year, on 17th November, we are going to celebrate the 20th anniversary of the change from the communist system to democracy, a change which was initiated in 1989 by students. If the Czech state is continuing to act in the same disrespectful manner towards our barrier-free school, this very 17th November 2009 will be the last day of Ateliér ALF and it is not us, but our students, who will loose their school. It is only paradox that the past Czech presidency of EU created the motto of a barrier-free Europe.

I would like to assure you that, even in this crisis situation, we keep preparing new programs and innovations. If our situation improves, we are prepared to educate immobile and difficult to reach students through interactive video conferences. As a result, we offer cost reductions and broader availability of our education and the development of international cooperation. Our video conference training facilities have been tested on handicapped students and could be a great contribution of Ateliér ALF for the European university.
Dear Mr. Barroso, in order to immediately overcome this crisis, we hereby kindly ask for your support in encouraging Czech authorities to meet their obligations and live by the law.
I remain with my best regards,

Dušan Dvořák, Director of Atelier ALF

10 October 2009

Contact: Dušan Dvořák, Atelier ALF, Bořivojova 90, 130 00 Praha, Česká republika, alf@atelieralf.eu, www.atelieralf.eu


 
Otevřený dopis
José Manuel Barroso
President of the European Commission
1049 Brussels, Belgium

General Secretariat of the Council of the European Union
Rue de la Loi 175, B-1048 Brussels, Belgium 



Vážený pane Barosso
Vážené poslankyně a poslanci Evropského parlamentu.

Předně Vám, pane Barroso, blahopřeji a přeji hodně sil a úspěchů ve vedení Evropské komise v dalších letech.
Píši Vám z jedné z posledních zemí, která dosud neratifikovala Lisabonskou smlouvu. Věřím, že se tak brzy stane a Česká republika nebude ostudou Evropy, jako v době našeho předsednictví.
Pro řadu lidí z dřívějšího komunistického bloku východní Evropy představuje Evropská unie mimo jiné také určitý symbol a apel na dodržování práva a zákonnosti.
V této věci se na Vás obracím s žádostí o podporu. Evropská unie v roce 2006 – 2008 klíčovým způsobem přispěla ke vzniku první české bezbariérové školy pro dospělé Ateliér ALF v Praze (www.atelieralf.eu), školy skutečně evropské. Mám tu čest Ateliér ALF vést.
Učíme dospělé - včetně lidí s těžkým zdravotním a sociálně handicapem - dovednosti nových technologií a vizuální komunikace a přispíváme k jejich sociální a pracovní integraci. Ateliér ALF je současně terapeutické a komunitní centrum a spolupracujeme s celou řadou předních českých umělců. Za inovaci a skvělé finanční, vzdělanostní a sociálně prospěšné výsledky jsme byli v dubnu 2009 na konferenci ministrů práce a sociálních věcí Evropské unie v Praze uvedeni mezi příklady dobré praxe projektů Evropské unie.
Bohužel enormní korupce a neúcta k právu, která v České republice vládne ( mj. nerespektování závazku udržitelnosti projektů financovaných EU - stavební úpravy a opravy a vybavení Ateliéru ALF stálo přes 40 tisíc Euro), způsobila, že je Ateliér ALF před zavřením. České státní orgány nám dnes dluží více než 80 tisíc Euro a odmítají zaplatit. Jako nezisková organizace jsme limitováni naši bezbariérovou školu udržet. Přes rok a půl se snažím otupit lhostejnost státní moci a slyším jen sliby.
Letos v České republice oslavíme 17. listopadu 20 výročí změny komunistického systému v demokracii, změny, kterou v roce 1989 podnítili právě studenti. Pokud se však české státní orgány budou i nadále chovat přezíravě k naší bezbariérové škole, bude 17. listopad 2009 pro studenty Ateliéru ALF osudový. Paradoxně se tak stane v době, kdy jsme české předsednictví Evropské unie okrášlili mottem Evropa bez bariér.
Na závěr dopisu bych Vám rád sdělil, že jsme v krizi nezaháleli a připravovali inovace. Pokud se naše situace zlepší, jsme připraveni vzdělávat imobilní a nedostupné studenty formou interaktivní videokonference. V důsledku nabídneme snížení nákladů a větší dostupnost vzdělání a rozvoj mezinárodní spolupráce. Videokonferenční vzdělávání otestované v zátěži studentů s handicapem je dobrým vkladem Ateliéru ALF vznikající evropské univerzitě.

Vážený pane Barosso; abychom překonali krizi co nejdříve, chtěli bychom vás požádat o podporu naší výzvy adresované českým orgánům, aby splnily své závazky a respektovaly zákon.
Přeji Vám pevné zdraví a stálou pohodu
Dušan Dvořák, ředitel Ateliéru ALF
10. října 2009
Kontakt: Dušan Dvořák, Atelier ALF, Bořivojova 90, 130 00 Praha, Česká republika, alf@atelieralf.eu, www.atelieralf.eu

 

Souhrn informací o konopí pro léčbu v ČR - stav k datu 25. března 2013

$
0
0

Dušan Dvořák: Tohle přece nemůže fungovat a odporuje to mezinárodním úmluvám.


 Dne 4. března 2013 byl zveřejněn ve Sbírce zákonů zákon č. 50/2013 Sb. ze dne 30. ledna 2013, kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech, zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. Zákon v ČR zavádí možnost léčit konopím. 


Zákon respektuje mezinárodní úmluvy v oblasti kontroly omamných a psychotropních látek (OPL). Proto bude léčebné konopí poskytováno pacientům výhradně v režimu kontrolované lékařské indikace a bude jim k dispozici pouze v lékárnách proti předpisu. Individuální pěstování konopí k léčebným účelům zákon nepovoluje. Základní parametry schváleného systému preskripce a výdeje konopí pro léčebné účely jsou:



Předepisování léčebného konopí je vázáno na specializovanou způsobilost lékaře



Omezení pro předepisování a výdej konopí (jimiž mohou být např. indikační kritéria pro léčbu, omezení maximálního množství vydávaného konopí podle typu diagnózy / syndromu apod.).



Předepisování výhradně prostřednictvím elektronického receptu.


Registrace výdeje konopí v lékárně po dobu nezbytně nutnou pro kontrolu omezení z bodu 2. Poté dojde k likvidaci záznamu v registru výdeje léků.



Úložiště elektronických receptů a registr výdeje léků spolu navíc budou komunikovat už v okamžiku předepisování konopí lékařem. Tímto postupem se výrazně snižuje riziko zneužívání léčebného konopí. 

Dovoz, pěstování a další nakládání a distribuce je upravena tak, aby byla na nejnižší možnou míru minimalizována jak možnost úniku léčebného konopí a produktů z něj na nelegální trh, tak jakákoliv jiná forma prolnutí legálního trhu s léčebným konopím a trhu nelegálního. 


Podoba zákona vychází z práce a závěrů Společné pracovní skupiny sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a Poslanecké sněmovny PČR pro legislativu a související předpisy upravující pěstování, zpracování, distribuci a použití netechnického konopí pro léčebné a výzkumné účely (dále jen „Pracovní skupina“), jež byla ustavena v srpnu 2011 v rámci sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky z pověření předsedy vlády ČR a pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. 

Většina případů, pro které je indikována aplikace léčebného konopí, se týká především tlumení bolesti, křečí, případně nevolnosti a zvracení jako sekundárního projevu primárního onemocnění. Na základě vyjádření odborných společností České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně lze pro léčbu využít konopí a přípravky z něj především u následujících onemocnění a stavů:


  • chronické bolesti, zejména neuropatické a onkologické
  • následné stavy po encefalitidách (neuroinfekcích)

  • postherpetické neuralgie
  • wasting syndrom u HIV/AIDS (ztráta tělesné hmoty a hmotnosti)
  • polyneuropatie (hlavně HIV/AIDS)
  • nechutenství u pacientů s nádorovými onemocněními a AIDS
  • psoriáza
  • atopický ekzém
  • lichen planus (zánětlivé poškození a vyrážka kůže a sliznice, často v oblasti úst)
  • glaukom v bolestivém stádiu (záchvat).




Uvedené změny právních předpisů nabývají účinnosti dne 1. dubna 2013, některá však mají odloženou účinnost až od 1. dubna 2014. Odložená účinnost se týká zejména možnosti pěstování konopí pro léčebné účely, výběrového řízení pro udělení licencí k pěstování, zpracování vypěstovaného konopí pro léčebné účely a také odkupu a přepravy léčebného produktu do lékáren. Doby odložené účinnost využije Státní agentura pro konopí pro léčebné použití, kterou byl schváleným zákonem jmenován Státní ústav pro kontrolu léčiv, pro přípravu systému celého systému, výběrového řízení na pěstitele atd. Mezitím bude možné léčebné konopí dovážet pod dozorem Inspektorátu omamných a psychotropních látek (samostatného odboru Ministerstva zdravotnictví ČR). 
Pěstovat konopí pro léčebné použití budou moci takové právnické nebo podnikající fyzické osoby, kterým byla k této činnosti udělena licence Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Držitel licence může pěstování konopí pro léčebné použití zahájit, jen pokud má uděleno povolení k zacházení s návykovými látkami a přípravky. 
Osoba, které byla udělena licence k pěstování konopí pro léčebné použití, je povinnazajistit pěstování a zpracování v krytých prostorách vhodných pro tento účel,zabezpečit prostory, kde se pěstování, sklizeň a zpracování uskutečňují, před zneužitím,zajistit, aby veškerá činnost v souvislosti s pěstováním, sklizní a zpracováním byla zaprotokolována,kdykoliv umožnit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv bez předchozího ohlášení provést kontrolu všech prostor, které pro pěstování a zpracování využívá, a zpřístupnit mu protokoly o činnosti a další příslušnou dokumentaci; pro práva a povinnosti kontrolujících a kontrolovaných osob se použije jiný právní předpis obdobně,kdykoliv umožnit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv bez předchozího ohlášení provést kontrolu všech prostor, které pro pěstování a zpracování využívá, a zpřístupnit mu protokoly o činnosti a další příslušnou dokumentaci; pro práva a povinnosti kontrolujících a kontrolovaných osob se použije jiný právní předpis15) obdobně,zajistit, aby veškerý rostlinný odpad byl uchováván způsobem stanoveným v § 10 a zneškodňován na vlastní náklad této osoby způsobem stanoveným v § 14; za rostlinný odpad se považuje rovněž konopí, které nevyhovuje zadávací dokumentaci a technickým podmínkám.

V zákoně nově zavedený systém elektronických receptů umožňuje kontrolu vydaného množství léčebných přípravků. Recepty se ukládají v centrálním registru receptů po dobu nezbytně nutnou pro zajištění nepřekročení vydaného množství za stanovenou dobu (1 měsíc). Dále budou recepty ukládány do centrálního úložiště receptů. Tyto dva systémy spolunavzájem komunikují a umožní již při vydávání receptu kontrolu již vydaného množství a při jeho překročení zamezí vydání receptu lékařem.




Důležité okamžiky


16. srpna 2011: zveřejnění petice http://www.lecebnekonopi.cz/


srpen 2011: ustavení Pracovní skupiny za zpřístupnění konopí pro léčbu a výzkum v České republice (PSK), blíže viz http://bit.ly/u5WRWo



15. září 2011: první setkání PSK


8. prosince 2011: PSK odevzdala návrh zákona předsedovi vlády a předsedkyni PSP ČR


11. Prosince 2011: poslední setkání PSK


1. února 2012: Návrh zákona jako poslanecký návrh rozeslán poslancům PČR.


3. února 2012: Návrh zákona zaslán vládě ČR ke stanovisku.


29. února 2012: Stanovisko vlády rozesláno poslancům jako tisk 590/1 (připomínky).


8. června 2012: 1. Čtení návrhu zákona na jednání PS PČR. Návrh zákona postoupen k projednání výborům PS PČR.

26. června 2012: Zemědělský výbor PS PČR projednal návrh zákona a vydal usnesení doručené poslancům jako tisk 590/2 (projednávání přerušeno).


17. července 2012: Výbor pro zdravotnictví PS PČR projednal návrh zákona a vydal usnesení doručené poslancům jako tisk 590/3 (projednávání přerušeno).


11. září 2012: Zemědělský výbor PS PČR projednal návrh zákona a vydal usnesení doručené poslancům jako tisk 590/4 (pozměňovací návrhy).


11. října 2012: Výbor pro zdravotnictví PS PČR projednal návrh zákona a vydal usnesení doručené poslancům jako tisk 590/5 (komplexní pozměňující návrh).


26. října 2012: 2. čtení návrhu zákona a obecná rozprava. Podané pozměňovací návrhy zpracovány jako tisk 590/6.


7. prosince 2012: 3. čtení návrhu zákona. Návrh zákona schválen (Usnesení PSP č. 1400).


30. ledna 2013: Návrh projednán na 4. schůzi Senátu PČR. Senát návrh schválil (54. usnesení Senátu).


15. února 2013: Zákon podepsán prezidentem ČR Václavem Klausem.


4. března 2013: Zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů v částce 22 pod číslem 50/2013 Sb.

Chronologie legislativního procesu přijetí zákona:

PS PČR - http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=590

Senát PČR - http://senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/historie?ke_dni=14.3.2013&O=9&action=detail&value=3256


Zdroj: Drogy - info

Testy THC

$
0
0


Zdroj: Facebook

Účinné látky konopí se chovají jinak než alkohol. Kouří-li člověk marihuanu, do krve se mu dostává celá řada cannabinoidů. Látka, která způsobí rauš, známá pod zkratkou THC, se v těle do šesti, v krajním případě do dvanácti hodin rozloží. Jestli je, nebo není člověk zkouřenej, se dá zjistit jedině z krve, když se změří hladina THC. Stěrem slin, potu i testem moči se měří i úroveň psychiku neovlivňujících zbytků látek z trávy. Ty má kuřák v moči ještě týdny po posledním jointu.

Co dělat v případě, že řídíte střízliví, ale policisté vám naměří orientačním testem z potu či slin marihuanu? U lékaře, kam vás odvezou, požadujte odběr krve, nikoliv moči. Pokud vám lékař nevyhoví, požádejte o vyšetření krve s tím, že je uhradíte z vlastní kapsy (může to stát řádově několik tisícikorun). Získáte tím důkaz pro pozdější správní řízení. Také žádejte – v případě nezbytí i za vlastní peníze – orientační vyšetření a zprávu o tom, zda dle názoru lékaře jste pod vlivem drog. Pokud vám to lékař odmítne, vyhledejte okamžitě jinou nemocnici, kde si nechte udělat odběr a rozbor krve. Policisté vám nejspíše seberou papíry a předají věc do správního řízení a do jeho termínu budete jezdit tramvají. Ale k úřednímu jednání pak budete mít rozbor krve s nálezem BEZ THC. A když to úředník neuzná, odvolejte se k soudu, protože jedině hladina drogy v krvi je důkazem toho, že je jedinec pod jejím vlivem. Pokud řídíte zkouření a chytnou vás, nenechávejte si rozbor krve dělat a radši rovnou zaplaťte pokutu. Drahý krevní rozbor neobelstíte.

Analýzy kanabinoidů

$
0
0

 
Analýzy kanabinoidů výzkumu "Konopí je lék" Ústavem soudního lékařství FN v Olomouci



Předpoklad: 1 ml roztoku alkoholového extraktu s kanabinoidy je 1 gram. 




Analýza uvádí % kanabinoidů v ml.



CBD v %THC v %CBN v %
13,8338,520,08
20,520,130,006
30,410,360,012
45,875,360,41
54,495,400,28
60,2767,510,46
70,1736,890,28
80,721,510,07
90,061,330,02
10
110
2,7
0,21
112,127,30,5
…………..……..…….. etc.



Příklady: Analýza extraktu před vyčištěním v aktivním uhlí


 Analýza totožného vzorku po vyčištění v aktivním uhlí 

 



Soud v Německu povolil nemocným pěstování konopí pro vlastní potřebu, vyhráno však ještě není.

$
0
0



Na sklonku loňského roku dostali vážně nemocní pacienti v Německu předčasný vánoční dárek v podobě rozhodnutí Vrchního správního soudu v Münsteru, který podpořil jejich právo na vlastní produkci konopí. Přestože se toto rozhodnutí týká pouze některých diagnóz, jedná se o další významný krok směrem k legalizaci pěstování a umožnění léčby konopím.


Podle tohoto rozhodnutí by těžce nemocní obyvatelé Německa, kterým konvenční medicína není schopná účinně pomoci, měli mít právo pěstovat si doma konopí pro vlastní léčebné účely.
V současné době je vládní program léčebného konopí postaven na výběru ze dvou poměrně finančně nákladných možností – v lékárnách se prodávají buď synteticky izolované kanabinoidy vyráběné farmaceutickými společnostmi (jako například sprej Sativex produkovaný ve Velké Británii), anebo je možné si tam zakoupit (rovněž na předpis) přímo marihuanu, která se dováží z Nizozemí.

Jedná se tedy o podobný systém, jaký by měl po dobu jednoho roku fungovat i v České republice, a z letmého pohledu na problematickou situaci v Německu je zřejmé, že i toto řešení v sobě skrývá několik nevýhod – zejména z pohledu samotných pacientů a jejich často tíživé finanční situace.

 

Jeden případ za všechny

 

Vezměme si například padesátiletého řemeslníka Michaela ze západoněmeckého Mannheimu, který více než dvacet let bojuje s roztroušenou sklerózou. Má problémy s řečí, často trpí silnými křečemi a záchvaty. Podle jeho vlastních slov mu konopí dokáže s těmito obtížemi výrazně pomoci, zatímco syntetické preparáty nejsou zdaleka tak účinné.
Michael by považoval za ideální řešení, kdyby mu stát povolil pěstování pro vlastní potřebu, ale zatím má smůlu, protože na roztroušenou sklerózu se rozhodnutí Vrchního správního soudu vztahovat nebude. Důvod je celkem zvláštní – rostlinu konopí lze v případě této nemoci údajně jednoduše nahradit právě syntetickou alternativou jménem dronabinol, která je v Německu na předpis dostupná, a proto tedy není důvod, aby si pacienti s roztroušenou sklerózou pěstovali konopí sami doma.
Michaelova nelehká situace se tak nezlepší a nadále si bude muset pěstovat konopí ilegálně v koupelně, protože nemá dostatek finančních prostředků na to, aby si mohl kupovat jakékoli konopné produkty v lékárně. I když krátce po rozhodnutí soudu v Münsteru následovala další pozitivní zpráva v podobě prohlášení Michaelovy pojišťovny AOK, jež schválila budoucí proplácení dronabinolu.

Nicméně právní zástupce Oliver Tolmein, který reprezentuje několik pacientů žádajících povolení domácího pěstování, tvrdí, že synteticky izolované kanabinoidy obvykle neposkytují dostatečnou úlevu. Pacienti s nimi navíc nejsou v mnoha případech spokojeni pro různé vedlejší účinky a preferují produkty vyrobené přímo z rostliny konopí.

 

Jak by to mělo vypadat…

 

Pokud vážně nemocný pacient, jemuž nebude státem „vnucována“ syntetická alternativa, projeví zájem pěstovat si konopí pro vlastní potřebu, musí podat oficiální žádost na příslušné úřady a doložit lékařské zprávy. Jeho léčba by měla i nadále být monitorována lékařem. Do této doby byly všechny podobné žádosti automaticky zamítány ministerstvem zdravotnictví, což bylo nyní Vrchním správním soudem shledáno jako nepřípustné.
„Toto rozhodnutí považuji za významný milník na cestě za lepší dostupností konopné medicíny pro všechny obyvatele Německa,“ řekl Franjo Grotenhermen, výkonný ředitel Mezinárodní asociace pro kanabinoidní léčbu (IACM), který je v České republice známý především jako autor populární knihy Konopí jako lék. Dále uvedl, že „konopné produkty dostupné v lékárnách jsou ve skutečnosti nedostupné pro většinu nemocných. Svobodné domácí pěstování by mělo být pro všechny pacienty možností první volby. Je nepřípustné, aby bylo takové množství pacientů odkázáno na ilegální zdroje, anebo byli sami nuceni porušovat zákony.“
 


a jaká je realita

 

Bohužel během více než dvou měsíců od rozhodnutí soudu neobdržel stále ani jeden pacient povolení pěstovat si vlastní konopí, takže v praxi se navzdory rozhodnutí soudu nic nezměnilo. Na současnou paradoxní situaci a možný budoucí vývoj jsme se zeptali přímo dr. Grotenhermena:
„Ministerstvo zdravotnictví nadále automaticky zamítá všechny žádosti, ačkoli soud se proti tomu jasně vyslovil. Ukazuje se tedy, že ani v tomto případě není zdaleka vyhráno. Německá vláda nepodporuje povolení domácího pěstování pro nemocné, na druhou stranu ještě nedávno byla i proti přítomnosti léčebného konopí v lékárnách na předpis.“

Bude zajímavé sledovat, jakým směrem se konopná legislativa u našich západních sousedů vyvine, a zda by eventuelně mohla posloužit jako vhodný příklad českým soudům a politické reprezentaci.

Zdroj
Toke of the Town
Deutsche Welle



Zájem o léčivé konopí v ČR

$
0
0


Konoptikum 8.11.2010

Zájem je obrovský. Bariérou je nedostatek léčivého konopí

Praha – Na Žižkově byla v půli září otevřena Edukativní konopná klinika. Za zrodem centra stojí především aktivity občanského sdružení Konopí je lék. Tým odborníků vede pohledná a chytrá žena. Jakýmsi nestorem společnosti je pak její místopředseda Dušan Dvořák, kterému policisté sklízejí trávu, zatímco on se snaží dotáhnout smysluplnější nápady do zdárného konce. Posledním z nich byla idea založit v Praze konopnou kliniku.

Jak dlouho trval proces od zrodu nápadu vybudování kliniky až k jejímu následnému otevření a co vše to obnášelo?

Jednalo se o půlroční snažení. Za vznikem EKK (Edukativní konopné kliniky – pozn. redakce) v Ateliéru ALF (Art Language Factory, první česká bezbariérová škola a studio pro dospělé, otevřené i lidem s handicapem – pozn. redakce) stojí především dlouholetá práce s nemocnými, která se prolíná s činností Konopné apatyky královny koloběžky první a ordinace v Ateliéru ALF. V souvislosti s otevřením EKK nesmím také opomenout dlouholetou snahu vybudovat systém propojených bylinných klinik, tzv. svatou trojici. Moje představa byla a je taková, že by tyto kliniky působily ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. V badatelské rovině by tak navazovaly na práci průkopníků výzkumu léčby konopím z této školy. Moje cíle totiž vycházejí z přesvědčení, že do terapie by mělo být zakomponováno pěstitelství konopí a bylin.

A teď, prosím, pár slov k Edukativní konopné klinice na Žižkově…

Odbočka do Prahy byla v podstatě neplánovaná. Obnášelo to především velkou snahu členů odborné společnosti Konopí je lék. Dále spoustu dobrých lidí okolo, práci dobrovolníků, skvělé partnery, vhodné prostory v Ateliéru ALF a také tichou ochranu Národní protidrogové centrály v Praze. Té se nám bohužel nedostává na Moravě, kde nám prostějovští policisté opět ukradli konopí, na které již pacienti netrpělivě čekali. A v neposlední řadě byly potřebné i peníze.

Čí byl nápad zřídit kliniku v hlavním městě?

Nápad to byl můj. Ale přesněji řečeno také fakt, že na nás nápady přicházejí, řídí „jiná ruka“.

Čím byl tento nápad motivován?

19. ledna, na výročí Jana Palacha, jsme pořádali v Ateliéru ALF seminář pro veřejnost a zároveň zahájili turné Konopí je lék 2010. Na druhém semináři, jenž se uskutečnil 25. února, jsme připravili podkladové materiály a návrh otevřeného dopisu vládě a veřejnosti, který jsme na začátku března předali na Úřad vlády. Mezi hlavní cíle jsme v otevřeném dopise zařadili osvětu, vzdělávání a zprůchodnění léčby konopím. Po tomto aktu následovala spousta debat v Ateliéru ALF. ALF byla první a jediná česká bezbariérová škola pro dospělé, příklad dobré praxe Evropské unie. Státní orgány však školu „vytunelovaly“, přičemž jsme ji už dále nedokázali sponzorovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí tunely svých úředníků odmítlo přiznat, ministr Šimerka dokonce lhal v odpovědi na interpelaci poslancům, jen aby podvody na ministerstvu zamaskoval. Další využití prostor Ateliéru tak bylo k diskusi.

Začíná to tak trochu připomínat drama. Jaké bylo jeho rozuzlení?

V březnu jsem napsal projekt Edukativní konopná klinika a odeslal jej na pražský magistrát. Jde o společný projekt dvou nevládních organizací, Ateliéru ALF, o. s. a Konopí je lék, o. s. Magistrát nám 11. května 2010 poskytl na EKK dar ve výši jeden milion a sto tisíc korun. Stalo se tak v den benefičního koncertu v Akropoli, kterého se účastnila řada slavných pražských skupin a plný sál nelhostejných lidí. Koncert se konal na podporu Ateliéru ALF, léčby konopím, a proti trestnímu stíhání zakladatele Konopí je lék, o. s. Dušana Dvořáka a jeho manželky Radomíry. Byli jsme totiž se ženou obviněni za to, že jsme umožnili na svých pozemcích zřídit pokusné pole odborné společnosti Konopí je lék, kde se na podkladě objednávek pěstovalo konopí pro konkrétní nemocné lidi.

Na chvíli se z vás stali milionáři. Jak jste naložili s penězi?

Z daru jsme samozřejmě neplatili dluhy po řádění ministerstva v Ateliéru ALF. Investovali jsme jej do vzniku EKK, tak jak byl určen. Věřím, že Ministerstvo práce a sociálních věcí skoro čtyřmilionový dluh za školu do konce roku ALFu vrátí a rovněž se omluví. Z toho se pak následně dluhy uhradí.

Překvapil vás přístup města Prahy a její štědrost?

Ano i ne. To je na samostatný článek o vztahu jednotlivých úřadů a jejich zákonné povinnosti vůči Ateliéru ALF, osobní podpoře primátora Pavla Béma, který vloni symbolicky otevíral Konopnou apatyku královny koloběžky první, o korupci na Ministerstvu práce a sociálních věcí a Magistrátu hlavního města Prahy. Takže překvapilo i nepřekvapilo. Hlavně díky daru Prahy však nepadl Ateliér ALF a mohla vzniknout klinika.

Od milých skutečností jsme se rázem dostali ke všeobecně známým neduhům české společnosti.
Jaká konkrétní úskalí jste museli řešit ve věci otevření kliniky, která je edukativní, ovšem konopná?

Kromě opětovného ukradení léčivého konopí z farmy v Ospělově Policií ČR nás nic zlého nepotkalo. Celkem nám za loňský a letošní rok státní orgány dluží už 400 kilogramů léčivého konopí. Z toho tak 100 kilogramů květu, moderně řečeno marihuany. Bohužel, nemocní si tak musí léčivé konopí sehnat sami – na černém trhu jako marihuanu, za strašné peníze a bez záruky kvality, anebo sami vypěstovat. Dary konopí od veřejnosti jsou totiž velmi omezené. Naší společností registrovaní a dozorovaní pěstitelé zatím úrodu nedodali, a mnozí z nich navíc při dnešní perzekuci hledají odvahu prodat nám léčivé konopí oficiálně.

Kudy tedy vede cesta?

V současnosti hledáme investora pěstírny přímo v Ateliéru ALF. Ve společnosti Konopí je lék, o. s. pracuje kromě zkušených growerů i absolvent americké Cannabis College, který zná nejmodernější technologie ekologického způsobu takzvaného indoorového pěstování.

Plánujete expanzi do dalších měst?

Již dnes poskytujeme některé odborné služby také na Moravě – v Brně a v Olomouci, respektive v Ospělově. Setkáváme se s lidmi i na cestách po republice, a to například při předvolebních akcích České pirátské strany, která léčení konopím podporuje. Do konce roku chceme mít třiatřicet registrovaných pěstitelů. Chceme také začít rekvalifikační kurzy „Pěstitel léčivého konopí“. Kurs bude určen zejména pro těžce handicapované, kteří by se stali domácími pěstiteli léčivého konopí. Mohli si tak vydělat peníze a mít práci, zajišťovat léčivo pro sebe i jiné. Doufám, že pěstírny našich absolventů úřady práce podpoří.

Nacházejí si lidé do tohoto zařízení cestu?

Ano. Styk s nemocnými však probíhá i přes naše stránky, e-maily, telefonáty. Zájem je obrovský. Bariérou je však nedostatek léčivého konopí.

Jak tento „handicap“ budete či chcete řešit?

Nyní spoustu času věnujeme konopné revoluci k 17. listopadu 2010. Více o tom píšeme na webu: BED IN: Kreativitou proti teroru – www.generalni-stavka.info. Chceme, aby bylo léčivé konopí dostupné všem nemocným. Aby se státní orgány a ústavní činitele chovali tak, jak přísahali. Aby neporušovali nejvyšší zákon této země, ústavu, které se nesmí žádný zákon protivit. To se rovněž týká trestního zákoníku. Ačkoliv jim tuto potřebu sdělil prostřednictvím svého rozhodnutí i Nejvyšší soud ČR, někteří státní zástupci a soudci nižších soudů, jakož i mnozí poldové, jsou pořád jako „na hlavu padlí“. Dělají, že neumí česky. Kriminalizují nevinné, kradou lék nemocným, způsobují škody morální i finanční. Stále jim to však prochází. Ale i mezi nimi se najdou ti, co nejsou podělaní nebo líní si zjistit, jak se věci mají.

Předpokládám, že jste se snažili navázat dialog i s těmi „nepřizpůsobivými“…

Dnešní protidrogová politika je špatná a prohibice plodí jen mrtvoly a zisky mafiím. To je známou věcí, kterou nám na nedávné konferenci v Praze potvrdili i policisté z USA. V souvislosti s tímto faktem jsme se dlouhodobě snažili hledat cestu k dialogu s odpovědnými politiky a úředníky, dávali návrhy, nemocní napsali stovky dopisů do parlamentu. Odpovědí však bylo nepravdivé zpochybňování právního řádu, nebo arogantní mlčení. Takže jsme řekli dost. Pro tyto situace platí článek 23 Listiny základních práv a svobod Ústavy ČR. Vyhlásili jsme podle něj občanský odpor. Nebudeme toto kriminální jednání státních orgánů nadále tolerovat, protože v takovém prostředí se nedá ani žít, ani pracovat, natožpak se léčit.

Přesto jste v Praze otevřeli kliniku, čímž se opět dostáváme k jádru rozhovoru. Lze již nyní kategorizovat typického návštěvníka/návštěvnici?

Hovořím o průměru za poslední období: žena, cca 60 let, onkologické onemocnění.

Navštěvují vás s jakým přesvědčením?

Snažíme se, aby se návštěvníci dozvěděli vše, co vědět potřebují. Od pěstitelství jednotlivých odrůd konopí a jejich vztahu k léčbě toho kterého onemocnění, přes domácí zpracování konopí, vlastní léčbu, její teoretický koncept a význam endokanabinoidního systému, po právní aspekty pěstování a zpracování. Kromě toho se snažíme vzdělávat odborníky i laiky prostřednictvím informací na webu. Nechali jsme také natočit dokumentární film o „onkologických kriminálnících“, co si troufli léčit se konopím. Nemocní a účastníci seminářů EKK mohou také vyzkoušet vaporizaci kvalitních odrůd léčivého konopí. U nemocných přímo vyžadujeme učinit tak poprvé u nás, nikoliv sami doma.

K čemu je takový dozor dobrý?

Je dobré, když i rodina nemocného zná osobně účinky konopí, protože ve společnosti panuje spousta nepravd a mýtů a slovo marihuana vyvolává v řadě zejména starších lidí obrovský strach. Strach nejde zlomit, lze jej jen „rozpustit“. Osobní zkušenost a pravdivé informace, včetně rizik a kontraindikací, jsou nejlepší anxiolytikum a prevencí strachu.

Dílo je hotovo. Z výše uvedených informací se může klinika jevit jako loďka na rozbouřeném moři. Je však patrné, že se pádla držíte pevně. Máte ještě dostatek sil vzdorovat v zájmu dobré věci?

Klinika si jako jeden z hlavních cílů klade osvětu veřejnosti. Chceme, aby lidé věděli, že konopí je lék, a aby ten, kdo léčivé konopí potřebuje, se s ním uměl a mohl léčit, a to aniž by přitom musel platit horentní sumy nějakým „kšeftařům s lidským zdravím“. K takovému stavu je ale ještě kus cesty, je třeba spoustu věcí změnit a připravit. Třeba bude odborná společnost Konopí je lék vládou požádána o realizaci evropského výzkumného projektu pro dostupnou léčbu konopím. Právě ho „dopilováváme“.

MZ ČR odmítá vydat povolení k pěstování konopí po 13 let

$
0
0
MZ ČR nám odmítá vydat povolení k pěstování konopí k výzkumu od roku 2000



Od: Kubíková Karla<Karla.Kubikova@mzcr.cz>
Datum: 10. dubna 2013 13:05
Předmět: sp.zn. 45 C-2
Komu: "dusan.dvorak@konopijelek.cz" <dusan.dvorak@konopijelek.cz>

 Važený pane Dvořáku, na základě Vaší žádosti, jenž byla Ministerstvu zdravotnictví doručena dne 29. března 2013, Vám sděluji následující:

Ad bod I.)
K dnešnímu dni dle ust. § 24 písm. a) zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, je výslovně zakázáno pěstovat druhy a odrůdy rostliny konopí, které mohou obsahovat více než 0,3% látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů. Tím Vám nelze vydat předmětné povolení, jelikož přesahuje rámec zákona a jeho vydání by bylo v rozporu s právním řádem České republiky. 

Ad bod II.)
V tomto bodě žádosti znovu zdůrazňujeme v návaznosti na Rozhodnutí ministra ze dne 13. března 2013, č. j. 7051/2013, že Ministerstvo zdravotnictví se nezabývá ani neupravuje problematiku pěstování konopí ve smyslu detekce účinných látek v konopí.

Ad bod III.)
Na základě článku 267 Smlouvy o fungování EU povinnost položit předběžnou otázku Soudnímu dvoru Evropské unie přísluší soudu nikoliv orgánu exekutivy.

S pozdravem

 Mgr. Viktorie Plívová
                                                        
Ministerstvo zdravotnictví

ředitelka odboru komunikace s veřejností a tisková mluvčí
Palackého náměstí 4, 128 01  Praha 2
tel.: +420 224 972 166
e-mail: viktorie.plivova@mzcr.cz  


Od: Medical Cannabis Social Club<dusan.dvorak@konopijelek.cz>
Datum: 29. března 2013 14:07
Předmět: žádosti
Komu: "mzcr@mzcr.cz" <mzcr@mzcr.cz>, "eu.brussels@embassy.mzv.cz" <eu.brussels@embassy.mzv.cz>
Kopie: openroyalacademy@gmail.com


Diag Human Cannabis, IČ: 266 70 232, Tylova 962/2, CZ 799 00 Olomouc

Ministerstvu zdravotnictví
Věc: Žádosti
I.               V současné době nemá ČR notifikován zákon o návykových látkách, ani zákon o léčivech dle směrnice 98/34/ES a evropské právo je nadřazené českému, a přesto chce ČR s rizikem vymahatelných škod nakupovat do lékáren konopí s obsahem nad 0,3%THC. Viz rozhodnutí ministra zdravotnictví strana 5, bod 6 ze dne 13.3.2013 čj. MZDR 7051/2013. Viz UNMZ dne 11. 3.2013 uvedené v kapitole 2 příloze č. 3 v šetření EK http://evropskakomise.blogspot.cz/Zašlete nám jako členu mezinárodní asociace Open Royal Academy povolení k pěstování konopí nad 0,3%THC na ploše do 100m2/pěstitele.

II.             Zašlete nám vědecké studie o podávání standardizovaného obsahu účinných látek v konopí, které chcete dovážet, na léčbu konkrétních indikovaných nemocí včetně neamputace končetin u tzv. diabetické nohy,které údajně nesmíme pěstovat ani v době nenotifikovaných zákonů. Viz rozhodnutí ministra strana 3, bod 3 ze dne 13.3.2013 čj. MZDR 7051/2013

III.          Sdělujeme, že i správní orgán je povinen položit předběžnou otázku Soudnímu dvoru, pokud má právní pochybnosti a věc je pro řízení rozhodná. Proto žádáme položit předběžnou otázku. Otázka  SDEU: „Lze občanům a právnickým osobám nevydat povolení k pěstování konopí s obsahem nad 0,3% THC a vinit je z protiprávního jednání, kterého se mohou dopustit nesplněním normy, která nebyla v souladu se směrnicí 98/34/ ES řádně notifikována v souladu s právem Unie, pokud občané a společnosti spolupracující na výzkumném programu „Konopí je lék“ o splnění dané normy prokazatelně opakovaně požádali?“

V Olomouci dne 29.3.2013
Dušan Dvořák, MMCA, předseda správní rady







Konopný čaj a Wikipedie

$
0
0
Konopný čaj je odvar z listů a květenství konopí. Tento způsob požívání konopí se vyznačuje nízkou úrovní psychoaktivních účinků, jelikož tetrahydrocannabinol (THC), hlavní účinná látka marihuany, není rozpustný ve vodě. Rozpouštění THC v tucíchči v alkoholu je o mnoho efektivnější pro psychoaktivní účely. Zatímco pouze vodové marihuanové čaje nejsou příliš psychoaktivní, s použitím mléka, které má vyšší obsah tuku, se stává daleko psychoaktivnější. Tato technika je užívána po tisíce let v Indii, známá jako bhang. Kvůli své bezkouřové formě požívání je preferován některými uživateli pro lékařské využití marihuany.

Poznámky

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cannabis tea na anglické Wikipedii.

Bez Wiki a s Konopí jako lékem

Dávkování čaje- 1-3g konopných listů na 250ml vody
- med

Příprava 
Přes síto zalijeme konopí vroucí vodou a necháme tak dvě minuty louhovat. Podle chuti si přidáme cukr a med.
Důležitá poznámka k medu: Nesmíte med vystavit teplotě nad 46 °C (vyšší teplotou se zničí většina enzymů a vitamínů a z medu se tak stane umělé sladidlo).
Čaj je psychicky neaktivní, kanabinoidy se ve vodě rozpouštějí jen minimálně.
Chcete-li, aby měl čaj více léčivých účinků, přidejte do čaje lžičku másla a mírně vařte asi 15min.
 

Plná moc k Soudnímu dvoru EU

$
0
0


Společenství podpory „Olomoucké nadace filantropů a mecenášů“ (IČ: 706 31 298), Art Language Factory (IČ: 227 24 303), Dekriminalizácia.sk (IČ: 421 85 114), Diag Human Cannabis, IČ: 266 70 232 jako členové u EU řádne registrované asociace NGOs´ Open Royal Academy (IČ: 227 49 250) spolupracující na bezbariérovém vzdělávání mezinárodního výzkumu „Konopí je lék“ jako oprávnění poškození udělují





P L N Á    M O C





Zmocnitel Open Royal Academy (IČ: 227 49 250), Tylova 963/2, CZ 779 00 Olomouc, jménem předsedy správní rady Ing. František Dvořák, nar. 10.4. 1936, bytem Za vodojemem 4, CZ 779 00 Olomouc Česká republika  

………………………………………………………………………………………………….............



tímto zplnomocňuje



zmocněnce:

Diag Human Cannabis, IČ: 266 70 232, Tylova 963/2, CZ 770 00 Olomouc,  resp. Dušan Dvořák, MMCA, nar.  12. 1. 1962, bytem Tylova 2, CZ 770 00 Olomouc, předseda správní rady Diag Human Cannabis, IČ: 266 70 232





aby zmocnitele v plném rozsahu zastupoval



v podaní žaloby na Evropskou komisi k Soudnímu dvoru Evropské unie k porušení práva Společenství k porušení Nařízení rady a směrnice 98/34/ES  Českou republikou, resp. Evropskou komisí



Zmocněnec je zejména oprávněn přijímat jménem zmocnitele písemnosti, podepisovat a podávat veškeré návrhy, žádosti, připomínky a námitky, navrhovat důkazy, vyjádřit v řízení stanovisko, jakož i vyjádřit se k podkladům rozhodnutí, nahlížet do spisu, žádat o pořízení kopií a o poskytnutí informací o řízení, jakož i podávat řádné a mimořádné opravné prostředky.



Zmocněnec je povinen jednat s veškerou odbornou péčí v zájmu požadavků zmocnitele a v souladu s právními předpisy. Zmocněnec  je oprávněn si ustanovit za sebe další zástupce, aby v mezích této plné moci a v zájmu zmocnitele byli za něj oprávněni dále jednat.





V Olomouci dne …………………… 



                                                                                ......…................................................                                                                                                                                                                                                            zmocnitel





Zmocněnec svým podpisem udělené zmocněnípřijímá.





V Olomouci dne………………………



                                                                               ...….………………………………..

                                                                      zmocněnec

Konopí k léčebným účelům? Podle průzkumu je 97 % lidí pro!

$
0
0
8.4.2013 


Praha - S užitím konopí k léčbě souhlasí téměř 97 procent Češek a Čechů, přes 91 procent soudí, že novela zákona, která to od 1. dubna umožnila, je pro pacienty přínosná. Vyplynulo to z březnového průzkumu, v němž odpovídalo 525 lidí od 18 do 65 let věku. Průzkum provedla pro občanské sdružení Informační centrum konopí agentura Ipsos. Zdravotní pojišťovny léčbu nehradí, podle 44 procent dotázaných by měly.



Konopí se zatím má dovážet z ciziny, firmy nyní musejí o povolení požádat. V lékárnách tak bude dostupné nejdřív v červnu. Za rok by mohly žádat české firmy o povolení pěstovat léčebné konopí v ČR.

Podle průzkumu veřejnost léčbu konopím podporuje, cítí se ale být o tématu nedostatečně informována.

Konopí se bude v lékárnách prodávat sušené, bude jen na elektronický recept předepsaný lékařem. Pacienti si ho budou platit v plné výši, dovážené bude dražší než konopí z domácího pěstování.
Lékový ústav nesouhlasí s tím, aby zdravotní pojišťovny léčebné konopí pacientům hradily. Považuje ho za podpůrnou a doplňkovou léčbu, která nemoc nevyléčí, jen uleví od příznaků, které provázejí roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu chorobu, rakovinu či AIDS.

Podle průzkumu téměř 44 procent respondentů podpořilo to, aby pojišťovny hradily konopí pacientům v plné výši. Více než 53 procent se domnívá, že by pojišťovny měly přispívat alespoň částečně. Téměř 85 procent dotázaných by volilo konopí místo klasických léků, pokud by možnost volby mělo.

Výzkum rovněž ukázal, že lidé rozlišují mezi legalizací konopí pro léčebné účely a legalizací pro rekreační užití. Legalizaci pro léčbu podpořilo téměř 97 procent lidí, pro rekreační užívání jen 53 procent.


Autor: ČTK

Endogenní kanabinoidy, receptory, fyziologické role - Ondřej Lumír Hanuš

Farmakologie kanabinoidů - prof. Kršiak

Konopné drogy z hlediska rizika závislosti - doc. Miovsky a kol.

Konopný byznys chce prorazit i v Česku

$
0
0


Kalifornská společnost Medical Marijuana s tržní kapitalizací 158 milionů dolarů v březnu oznámila, že se chystá na český trh: „Jakmile budou schváleny normy pro výrobu a distribuci produktů s obsahem THC (hlavní psychoaktivní látka v konopí), očekáváme hladký přechod z konopných produktů bez THC na léčebné konopné produkty s THC, jako je řada Dixie Elixirs.“ 


Rezort zdravotnictví však ještě žádost neobdržel: „Na ministerstvo zdravotnictví se zatím žádný žadatel o povolení dovozu konopí pro léčebné použití neobrátil,“ uvedla tisková mluvčí Viktorie Plívová.

Od letošního dubna platí novela zákona, která legalizuje prodej sušených částí konopí v lékárnách nemocným rakovinou, roztroušenou sklerózou či třeba Parkinsonovou chorobou – a to na lékařský předpis a bez přispění zdravotního pojištění. Reálně by se konopí importované z Nizozemska mohlo objevit na pultech lékáren v červnu. Stav, kdy tam bude jen pár balíčků sušeného nizozemského konopí, však nejspíš dlouho nevydrží. Jednak ministerstvo zdravotnictví plánuje výběrové řízení i pro domácí pěstitele, jednak zásadní změnu zákonů zaregistroval i zahraniční konopný byznys.

O import do Česka neusilují jen Američané z firmy Medical Marijuana. Původně se vedle nizozemského dovozu počítalo i s konopím z Izraele. Tam je už od počátku devadesátých let léčebné konopí povoleno a užívá ho na deset tisíc tamních pacientů. A pěstitelé by samozřejmě i rádi exportovali. List Times of Israel v březnu přinesl informaci o schůzce na českém velvyslanectví v Tel Avivu, kde se možnost importu izraelského konopí probírala. Z obchodu nakonec ke smutku izraelských pěstitelů sešlo, protože telavivská vláda zatím nechce příliš povolovat vývoz suroviny do zahraničí.

Pro zahraniční importéry léčebného konopí bude přitom pravděpodobně situace na novém českém trhu o něco jednodušší než pro domácí pěstitele. Ti budou muset uspět ve výběrovém řízení, pro zahraniční firmy postačí ministerské razítko: „Příslušná povolení vydává ministerstvo zdravotnictví na základě žádosti,“ uvedla mluvčí Plívová. 



Otevírá se miliardová příležitost
Trh s léčebným konopím je považován za jeden z nejrychleji rozvíjejících se oborů. Stát Massachusetts se minulý podzim přidal k dalším sedmnácti americkým státům, kde je už povoleno léčebné konopí. Další zisky slibuje kromě Česka i Itálie či Kanada. „Říkejme tomu zelená horečka,“ s odkazem na někdejší zlatou horečku uvedl před časem pro web MarketWatch Derek Peterson, ředitel výrobce pěstitelské techniky GrowOp Technology. Jen v Americe se podle odhadů v průmyslu léčebného konopí předloni protočilo 1,7 miliardy dolarů.


Diag Human Cannabis, IČ: 26670232, Tylova 963/2, CZ 779 00 Olomouc

$
0
0



Diag Human Cannabis, IČ: 26670232, Tylova 963/2, CZ 779 00 Olomouc




Okresní státní zastupitelství v Prostějově a KSZ v Brně
Na vědomí Policie ČR, odd. SKPV
Újezd 12, 796 77 Prostějov

Žádost k stížnosti proti 7 obvinění Dušana Dvořáka z Olomouce od roku 2010 za úrodu léčivého konopí v Ospělově v roce 2012 o položení předběžné otázky SDEU

Otázka SDEU:Lze občany vinit z protiprávního jednání, kterého se mohou dopustit nesplněním normy, která nebyla v souladu se směrnicí 98/34/ ES řádně notifikována v souladu s právem Unie, pokud občané a společnosti spolupracující na výzkumném programu „Konopí je lék“, o splnění dané normy prokazatelně požádali?

Dovolujeme si tímto informovat o usneseních Nejvyššího soudu ČR z let 2006 a 2008 (sp. zn. 3 Tdo 687/2006, 3 Tdo 52/ 2008), především pak ale odkazujeme na rozsudky Soudního dvora Evropské unie C‑137/09 (Josemans) zakazující kriminalizovat výzkum a terapeutické využití konopí, rozsudek C 59/11 (Association Kokopelli proti Graines Baumaux SAS), kterým Soudní dvůr zakázal monopol odrůdové banky s registrovanými odrůdami rostlin a povolil obchodovat, pěstovat a šlechtit necertifikované, křížené a původní odrůdy…Trestní zákoník v předmětném vládním nařízení, zákon o léčivech i zákon o návykových látkách nebyly dosud ve vztahu k technickému předpisu stran konopí řádně notifikovány dle povinnosti směrnice 98/34/ES a jsou dle ustálené praxe právně neúčinné – nevymahatelné (viz  C-390/99 Canal Satélite Digital, v posledních letech měl Soudní dvůr příležitost směrnici 98/34/ES aplikovat v trestních věcech, jako je např. věc C‑267/03 Lindberg nebo ve věci C-20/05 Schwibbert)

Žádáme tímto položit prostřednictvím Nejvyššího soudu ČR předběžnou otázku SDEU (viz čl. 267 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie, viz nález ÚS 1009/08 ze dne 08.01.2009.ve věci Pfizer, body 22 a 30).

Viz kapitola 2 šetření České republiky Evropskou komisí na http://evropskakomise.blogspot.cz/


Dne 10.4.2013                          Dušan Dvořák, MMCA, předseda správní rady

Poznámka 1: JUDr. Michal Bobek: Porušení povinnosti zahájit řízení o předběžné otázce podle článku 234 (3) SES najdete na internetové adrese:
http://www.ipravnik.cz/cz/clanky/pravo-evropske-a-mezinarodni/ap_89/pd_8/txtexpresion_z%C3%A1kon%C5%AF/art_3736/detail.aspx

Nutná obhajoba obhájcem

$
0
0


Od: SKP Prostějov<orpvskpvok@mvcr.cz>
Datum: 3. dubna 2013 11:30
Předmět: (bez předmětu)
Komu: DusanDvorak@seznam.cz


Dobrý den,

obdržel jsem Vaše vyjádření, týkající se termínu plánovaného výslechu Vaší osoby dne 05.04.2013 v trestní věci ....... Termín výslechu dne 05.04.2013 považujte prosím za zrušený!

 Ve smyslu ust. § 36 odst. 2 trestního řádu musíte mít v dané trestní věci obhájce již v přípravném řízení. 
V případě, že si obhájce sám volit nebudete a nebude-li Vám obhájce zvolen ani jinou oprávněnou osobou, vyžádám u Okresního soudu v Prostějově, aby Vám pro dané řízení byl ustanoven obhájce "ex officio" dle stávajícího pořadníku. Pokud si obhájce zvolíte sám, žádám Vás tímto o zaslání písemného zplnomocnění konkrétního obhájce. Poté dohodneme nový termín výslechu Vaší osoby v Olomouci, přičemž o tomto budu předem informovat i Vašeho obhájce.

S podzravem
por. Horák M.


Od: Dušan Dvořák<dusandvorak@seznam.cz>
Datum: 3. dubna 2013 12:03
Předmět: Re: (bez předmětu)
Komu: SKP Prostějov <orpvskpvok@mvcr.cz>


Zdravím, děkuji, jak zní zákon víte, takže advokáta na mou kauzu ze zákona nepotřebuji a ani nežádám. § 36b

(1) Je-li dán důvod nutné obhajoby podle § 36 odst. 3 nebo § 36a odst. 2 písm. b), může se obviněný obhájce vzdát, nejde-li o trestný čin, za který lze uložit výjimečný trest. Obviněný se může obhájce vzdát i v případě nutné obhajoby podle § 36 odst. 4 písm. a).



Přeji vám hezký den, pevné zdraví a stálou pohodu

Dušan Dvořák, MMCA
http://dusandvorak.blogspot.com/
Konopí léčí nejen rakovinu
http://www.konopijelek.cz/
Vládní projekt "Marihuana do lékáren" je podvod, korupce a zločin na občanech.

Konopí jako lék dostanou jen dospělí, teď se hledá dodavatel

$
0
0


Autor: Hana Válková


Ministerstvo zdravotnictví sepsalo jízdní řád, jak dostat ještě letos k pacientům konopí určené pro léčebné účely. Léčebné konopí budou moci předepisovat jen specialisté, například onkologové, revmatologové, ortopedi, neurologové nebo psychiatři. 

Ministerstvo zdravotnictví sepsalo jízdní řád, jak dostat ještě letos k pacientům konopí určené pro léčebné účely.
Návrh vyhlášky počítá s tím, že se budou moci v lékárnách prodávat čtyři druhy. Pacient musí být starší devatenácti let a na předpis získá maximálně třicet gramů sušené rostliny. Léčebné konopí budou moci předepisovat jen specialisté, například onkologové, revmatologové, ortopedi, neurologové nebo psychiatři.
"Počáteční dávka by měla být nízká a v případě potřeby by se měla postupně zvyšovat," radí ministerstvo a Státní ústav pro kontrolu léčiv ve zdůvodnění vyhlášky. Podmínkou je, aby byl lék, užívaný ústy nebo inhalačně, předepsán elektronicky. Tak, aby jeho výdej bylo možné sledovat.
"Chceme, aby nová pravidla platila od června," řekl náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Již dříve uvedl, že potrvá zhruba dva měsíce, než se změny prosadí v praxi.
Vyhláška neříká nic o tom, jak se ke konopí mají chovat lékárníci. Ti předpokládají, že by s ním nakládali stejně jako třeba s opiáty. "To znamená uchovávání v trezoru a vedení podrobné evidence," míní Stanislav Havlíček z České lékárnické komory.
Legálnímu užívání léčebného konopí zatím ovšem brání jedna podstatná věc. Nenašel se nikdo, kdo by požádal o dovozní licenci. Právě dovoz je nyní jedinou možností, jak konopí k pacientům v Česku dostat.
Čekání na konopí v lékárnách může být podle Havlíčka velmi dlouhé. "Je to takový začarovaný kruh, příběh o kohoutkovi a slepičce," míní lékárník. Dokud se podle něj neobjeví první přípravky, nebude pravděpodobně žádný lékař schopný je předepisovat.
"Pokud tyto preparáty nebudou lékaři předepisovat, velmi obtížně budou lékárníci hledat odpovědi na to, jak s nimi nakládat, a nevyvolá se zřejmě ani poptávka pacientů. Poptávka pacientů se nevyvolá právě proto, že chybí léčivý přípravek. A tím se kruh uzavírá a my budeme čekat na nějakého odvážlivce, zda nastartuje tuto kaskádu," domnívá se lékárník.
Havlíček poukazuje na to, že prodej konopí může ztroskotat na cenové politice. Léčebné konopí zatím nebudou hradit zdravotní pojišťovny. Jeden gram sušené části rostliny z Nizozemska může přijít na 200 až 250 korun.
Zhruba desetkrát méně stojí surovina v Izraeli, odtud je ovšem Česko zatím dovážet nebude. Měsíční léčba by při třiceti gramech proto mohla vyjít až na 7 500 korun.
Hana Válková

Okresnímu soudu v Prostějově

$
0
0


Okresnímu soudu v Prostějově

Na vědomí:

Okresní státní zastupitelství v Prostějově a Policie ČR v Prostějově

Advokátka ..............





Věc: Žádost v souladu s § 280 zákona č. 141/1961 Sb o obnovu řízení 2 T 104/2010 ve prospěch Mgr. Dušana Dvořáka, .....a Mgr. Radomíry Dvořákové, ........, zakladatelů výzkumu „Konopí je lék“ 



V souladu s § 278 zákona č. 141/1961 Sb. podáváme žádost na obnovu řízení, kdy podáváme nové důkazy, které nemohly být v rámci 2 T 104/2010 uplatněny a které dokládají, že jsme de iure nemohli být trestněprávně řešeni, natož souzeni, nesměly nám býti zabaveny majetky a způsobeny škody nejen materiální.



1)     Rozhodnutí ÚNMZ z 11.3.2013 (odpovědného úřadu v ČR) dokazující porušení povinnosti ČR v notifikaci technických předpisů ustanovení zákona o návykových látkách,  zákona o léčivech a vládního nařízení, které pro účely trestního zákoníku definuje konopí k obchodní činnosti dle povinnosti směrnice 98/34/ES. Z uvedeného vyplývá, že rovněž ještě v roce 2013 nejsou právní normy notifikovány v souladu s právem Unie a je tedy právně nemožné i v roce 2013 dávat OS v Prostějově souhlas policii (a OSZ schvalovat požadavek) s další konfiskací výzkumnické farmy v Ospělově.

2)     Usnesení ministra zdravotnictví z 13.3.2013 potvrzující nenotifikaci novelizací zákona o návykových látkách dle povinnosti 98/34/ES od vstupu do EU, viz strana 5, bod 6.

3)     Rozhodnutí ředitele Kriminalistického ústavu z ledna a února 2013 a Krajského policejního ředitelství Jihomoravského kraje z března 2013, které dokládají, že Policie ČR měří THC v konopí od vstupu do EU (od roku 2004) u pěstitelů konopí do 100 m2/občana  jak v rozporu s trestním zákoníkem (viz vládní nařízení k trestnímu zákoníku k rostlině konopí platné od ledna roku 2010), tak v rozporu se zákonem o návykových látkách (viz níže evropská metodika), kdy nejenže není uveden pro policii zákonem stanovený postup standardizovaného způsobu měření THC v konopí a postup policie je činěn ad hoc, ale i v rozhodnutích policie doložený doporučený postup měření THC je v hrubém rozporu s evropskou metodikou pro pěstitele konopí (viz §§  5,odst 5 a 29 zákona o návykových látkách), která žádá měřit nejméně 50 ks rostlin, nejméně 30 cm velký vzorek z každé rostliny a konopí sklizené nejpozději do 10 dne do odkvětu, což policie vždy absolutně a flagrantně porušila a extrémně tím navyšovala obsah THC v zkonfiskovaném konopí (kromě toho, že policie s ignorancí OSZ v Prostějově nepravdivě uvedla více než desetinásobně menší objem zkonfiskovaného konopí, údajně pouze 25 kg namísto cca 300 kg). Souzen a dokonce odsouzen však může být člověk toliko na základě zákona, nikoliv neveřejné a navíc zcela svévolné konané metodiky.



Okresnímu soudu podáváme přílohy v kopii, pro ostatní zúčastněné jsou přílohy uvedeny v oscanovaných originálech v dokumentaci k šetření České republiky Evropskou komisí za porušení práva Společenství na adrese http://evropskakomise.blogspot.cz/jako přílohy 3,6 a 7 Kapitoly 2. Kapitola 2 pak podává hlubší právní vhled do problematiky směrnice 98/34/ES, zejména doporučujeme body 3 a 4.



K veřejnému jednání stanovenému Okresním soudem v Prostějově na 17.května 2013 sdělujeme, že naše advokátka je mimo ČR a žádáme tímto laskavě soud o nový termín projednání. Rovněž žádáme soud předvolat jako svědka Mgr. ..........., který soudu vysvětlí evropské právo a směrnici 98/34/ES.



V Olomouci dne 19.4. 2013





……………………………………………                                     ……………………………………………

Dušan Dvořák                                                                      Radomíra Dvořáková 



Dušan Dvořák, MMCA, nar. 12.1.1962, bytem Tylova 2, 779 00 Olomouc, vedoucí výzkumu „Konopí je lék“.

Policie ČR Olomouckého kraje SKPV
Újezd 12, 796 77 Prostějov

Věc: Stížnost proti usnesení KRPM-98128-67/ TČ-2012-141271 ze dne 18.4.2013 obdržené dne 22.4.2013

I. zákonnost odmítnutí obhájce
V souladu s trestním řádem a s ohledem na níže uvedené odmítám obhájce.

II. netrestnost skutku dle evropského práva
– obchodní činnost konopných léčiv
K níže uvedené právní argumentaci jsem opakovaně doložil důkazy do spisu a opětovně policii a státní zastupitelství upozorňuji, že od vstupu ČR do EU nebyly zákonná ustanovení s povahou technické předpisu novelizacemi zákona o návykových látkách, zákona o léčivech a trestního zákoníku (resp. vládního nařízení, které pro účely trestního zákoníku definují legalitu konopí k obchodní činnosti) notifikovány Evropské komisi dle povinnosti směrnice  98/34/ES a dané zákonné ustanovení, dle kterého jsem viněn, je dle č. 8 směrnice 98/34/ES právně neúčinné - nevymahatelné. Nezbytnost respektovat evropské právo k směrnici 98/34/ES opakovaně potvrdil Evropský soudní dvůr nejen v civilních sporech C -194/ 94 (CIA Security Internatinoinal SA vs. Signalson SA,Securitel SPRL) aC-390/99 (Canal Satélite Digital), Soudní dvůr EU nenotifikaci směrnice 98/34/ES aplikoval i v trestních věcech jako je C‑267/03 (Lindberg) nebo C-20/05 (Schwibbert). Opětovně připomínám již doložené důkazy v Rozhodnutí ÚNMZ z 11.3.2013 (odpovědného úřadu v ČR) dokazující porušení povinnosti ČR v notifikaci výše uvedených zákonů dle směrnice 98/34/ES.
Z uvedeného vyplývá, že rovněž ještě v roce 2013 nejsou právní normy notifikovány v souladu s právem Unie a je tedy právně nemožné i v roce 2013 dávat OS v Prostějově souhlas policii (a OSZ schvalovat požadavek) s další konfiskací výzkumnické farmy v Ospělově.
Dalším důkazem je již do spisu doložené Usnesení ministra zdravotnictví z 13.3.2013 potvrzující nenotifikaci novelizací zákona o návykových látkách dle povinnosti 98/34/ES od vstupu do EU, viz strana 5, bod 6. Uvedené důkazy rovněž najdete v oscanovaných originálech v dokumentaci k šetření České republiky Evropskou komisí za porušení práva Společenství jako přílohy 3 a 7 Kapitoly 2 na adrese http://evropskakomise.blogspot.cz/. Kapitola 2 podává hlubší právní vhled do problematiky směrnice 98/34/ES, zejména doporučuji body 3 a 4. Pokud státní zastupitelství skutečně hájí a ctí zákony a neignoruje § § 2 (1) a 24 (1-3) zákona č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství a současně nerozumí evropskému právu, je ze zákona povinno nejprve prostřednictvím soudu položit předběžnou otázku Soudnímu dvoru EU (viz Článek 267 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie, viz nález ÚS 1009/08 ze dne 08.01.2009.ve věci Pfizer, body 22 a 30).
Text otázky SDEU: Lze občany vinit z protiprávního jednání, kteréhose mohou dopustit nesplněním normy, která nebyla v souladu se směrnicí 98/34/ ES řádně notifikována v souladu s právem Unie, pokud občané a společnosti spolupracující na výzkumném programu „Konopí je lék“, o splnění dané normy prokazatelně požádali? 

III. netrestnost skutku dle evropského a českého práva
– netrestnost výzkumu a terapie konopím
Rozsudek SDEU C‑137/09 (Josemans, body 36 - 38) a Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 30. 1. 2008, sp. zn. 3 Tdo 52/2008 (právní rozklad - Sbírka soudních rozhodnutí a stanovisek č. 9/2008) jednoznačně dokládají, že pěstování a zpracování konopí k terapii a výzkumu není trestným činem, což mimo jiné odpovídá i §§ 28 a 31, odst. 1 zákona č. 40/2009, trestní zákoník a je v naprostém souladu s §§ 8 a 9 a čl. II. a II zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu. Konopí bylo pěstováno a zpracováno v souladu s §§ 5.odst. 5 a 29 zákona č. 167/1998 Sb, o návykových látkách. Dále odkazuji na reference na http://www.cannabis-research.blogspot.cz/ a do spisu opakovaně doloženou vysokou odbornost Dušana Dvořáka a rozpor jednání policie s důsledky ve spáchaných zločinech na nevinných lidech s 12, odst. 2 zákona č. 40/2009, trestní zákoník ve vztahu k jednání Dušana Dvořáka, které je společensky prospěšné, nikoliv škodlivé.

IV. netrestnost skutku dle evropského a českého práva
– nezákonnost měření THC v konopí policií
Od vstupu do EU je občanům povoleno bez jakéhokoliv hlášení úřadům pěstovat a zpracovávat konopí k účelům vědeckovýzkumným-pokusnickým do 1 aru pěstitelské plochy. Od pěstitelské plochy nad 100m2/občana se pěstování hlásí celní správě. Viz § 29 a 5,odst 5 zákona o návykových látkách. U pěstitelů konopí se k měření THC v konopí používá evropská metodika uvedená v příloze č.1.Nařízení ES č. 1122/2009 s měřením konopí na THC z minimálně 50 kusů rostlin konopí, minimálně 30 cm dlouhých samičích vrcholíků a nejpozději měřených na THC do 10 dne od tvorby semene. Jak je doloženo v zprávě OKTE, policie však (opakovaně) měřila THC jen z dílčích drobných částí vrcholíků (pravděpodobně z nejzralejších částí) avšak vždy z rostlin, které byly po 10 dnu po odkvětu, což evropská metodika zakazuje, neboť po 10 dnu po odkvětu se obsah THC ve vrcholíku navyšuje nad zákonnou mez! To dokazuje, že zákonem definované legální odrůdy konopí, které byly policií v Ospělově na výzkumnické farmě v 30.8.2012 zajištěny (viz spis, viz certifikáty) vykazovaly nadlimitní obsah THC, což je pochopitelné, protože policie při měření THC postupovala v rozporu se zákonem. Jak je doloženo v příloze 6 kapitoly 2 v šetření ČR Evropskou komisí za porušení práva Společenství na adrese http://evropskakomise.blogspot.cz/, policie nemá žádné zákonné, ani dokonce metodicky závazné ustanovení k měření THC a měří THC v konopí zcela svévolně. Občané však mohou být kráceni na svých právech toliko na základě zákona, ne postupů policie ad hoc!  Navíc § 2 ZoNL definuje rostlinu konopí jako celou nadzemní část rostliny včetně vrcholíku, nelze tedy měřit THC pouze z květu, ale z rozemletého vzorku celé nadzemní části rostliny!

V Olomouci 23.4.2013                                                     Dušan Dvořák

LSD – měl to být lék, nikoli droga

$
0
0

Bern – „Mé problémové dítě“ – tak nazval švýcarský chemik Albert Hofmann látku obecně známou pod zkratkou LSD. Podle svých slov ale tuto substanci vyrobil jako lék, diethylamid kyseliny lysergové byl totiž původně nadějí v psychiatrii. Dokázal odblokovat pacientovy obranné mechanismy tak, aby mohl snáze hovořit o svých problémech a traumatech. Později se ale tato halucinogenní látka stala inspirací mnoha umělců, bohémů i obyčejných lidí během hnutí Hippies.
Švýcarský chemik Albert Hofmann na sobě účinky LSD omylem vyzkoušel. Když mu látka dne 16. dubna 1943 náhodou kápla na ruku, prožil známé intenzivní pocity od úzkosti po štěstí a barevné fantazie. O tři dny později pokus zopakoval, tentokrát úmyslně, a výsledek byl stejný, třebaže to tentokrát přehnal a pocity nebyly jen veselé a barevné. Nicméně zvládl ještě za asistence kolegy dojet z laboratoře domů na kole a tento den se dodnes připomíná jako památný Bicycle Day.

Drogu vyzkoušela řada známých umělců
Zanedlouho ale na účinky LSD přišli intelektuálové, pro něž látka znamenala bránu do bohémského světa. K tomu, že drogu zkusili, se přiznali například zakladatel Microsoftu Bill Gates či kytarista Rolling Stones Keith Richards a celá řada dalších muzikantů nebo herců. „Tuto substanci jsem vyrobil jako lék. Není mou chybou, že ji lidé zneužili,“ hájil později Hofmann látku, kterou sám označil za „své problémové dítě“. Firma Sandoz pak zahájila její výrobu v podobě tablet pro lékařské účely.
Koncem 60. let se ale nad kyselinou snů začaly stahovat mraky. Vláda USA zařadila LSD na seznam zakázaných látek v roce 1966 a další země ji následovaly. Sandoz pak výrobu LSD ukončil. O substanci projevila zájem i armáda. Tajné testy na dobrovolnících dopadly tak dramaticky, že následná supertajná zpráva doporučovala umístit LSD do rakety vypálené na Sovětský svaz. Ta by prý naráz vyřadila z provozu celou Rudou armádu.

LSD zaujala i vědce a vojáky v Čechách

hf
„Otec“ LSD Albert Hofmann zemřel v dubnu 2008 ve věku 102 let.
Nová látka zaujala i psychiatry a psychology v Čechách. V Česku výzkum omamných látek začal již před druhou světovou válkou. Psychiatr Svetozár Nevole tehdy pracoval s meskalinem.
V 50­. letech výzkumy s LSD prováděla skupina vědců v tehdejším Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. Změněnými stavy vědomí a prožívání po požití LSD se zabývali i další čeští vědci, ale v roce 1974 bylo používání halucinogenů v léčbě a výzkumu zakázáno.
Na přelomu 70. a 80. let experimentovala s LSD také tehdejší československá armáda. Na dobrovolnících z řad vojáků základní služby zkoušela jejich chování a především to, jak jsou schopni se soustředit.


Zdroj: ČT
Viewing all 89 articles
Browse latest View live